GTİP Nedir? Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yurtdışı kargo gönderilerinde gümrük işlemlerinin büyük bir önemi vardır. GTİP’de asıl olarak bir gümrük terimidir. Yurtdışı kargo gönderisi yaparken veya yurtdışı kargo gönderilerinde pek çok kişi bu terimle ilk kez karşı karşıya gelmekte ve araştırma yapmaktadır. Sizlerde GTİP’in ne olduğu hakkında araştırma yapıyorsanız yazımızdan detaylar ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda GTİP Nedir? GTİP Sorgulaması Nasıl Yapılır? Sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

GTİP Nedir?

GTİP, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’nun kısaltması olup bir gümrük terimidir. Ülkemizde GTİP, gümrük tarife cetvelinde 12’li kod ile verilmektedir. Tüm dünyada her ülkenin ayrı bir gümrük tarife cetveli bulunmaktadır. Bu tarife cetvelleri Armonize sistemi oluşturmaktadır. Yapılan bu kodlama ile birlikte ülkeler gümrük üzerinden ürün giriş ve çıkışlarını kontrol edebilmektedir.

GTİP Kodu Nasıl Veriliyor?

Dünya genelinde gümrük tarife cetveli düzenlemesi Dünya Gümrük Örgütü tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde ise bu gümrük cetveli ile sorumlu olan kurum Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Gümrük Genel Müdürlükleridir. Her ülke kendisine göre bir kod belirlemekte ve resmi yazışmalar ile bunu bildirmektedir. Böylelikle ülkeler tarafından listeler toplanılmakta ve ürünler hakkında detaylı olarak bilgi edinilmektedir.

GTİP Numarası Olmazsa Ne Olur?

Ürünlerin ülke girişlerinde ve çıkışlarından sorumlu olan gümrükler, bu ürünlerin giriş ve çıkışlarını GTİP koduna göre yapmaktadırlar. Her bir ürün / eşya grubu için ayrı bir GTİP kodu bulunmaktadır. Bundan dolayı uluslararası ticarette GTİP oldukça önemli bir kavramdır. Hangi ürünün alım satımının yapıldığı, gümrük üzerinde yapılan işlemlerde yaşanılan problemlerde hangi GTİP numarasından işlem yapıldığı gibi pek çok işlem GTİP numarası üzerinden yapılmaktadır.  Bundan dolayı GTİP numarası gerek gümrük işlemlerinde gerekse gönderi sorunlarında oldukça önemli bir koddur.

GTİP Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

GTİP sorgulama işlemi, ürün kodu yazılarak yapılan bir işlemdir. Belirli siteler aracılığı ile GTİP sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Her ürün çeşidi için belirli bir kodlama sistemi bulunmaktadır.  Bundan dolayı ürün ararken koduna özellikle dikkat etmenizi öneririz. GTİP sorgulama işleminde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başta olmak üzere ihracat ile uğraşan pek çok birlikte hizmet vermektedir.

Cevap Bırakın