Bilinmesi Gereken 5 Kargo Terimi

Kargo gönderimi ve alımı sırasında karşılaşılan bazı terimler ne olduğu hakkında bizleri meraka düşürmektedir. Her sektörün kendisine has olarak kullandığı bazı terimler bulunmaktadır. Kargoculuk, dağıtım veya lojistik sektörünün de kendi içerisinde yer alan ve oldukça sık kullanılan terimleri vardır. Sizlere bu yazımızda kargoculuk sektöründe sıklıkla kullanılan 5 terim hakkında bilgi vereceğiz.

1.Desi Nedir?

Gönderici tarafından kargoya verilen paket, koli veya sandık gibi benzeri kargo gönderilerinin hacimsel ağırlıklarını bulmak için kullanılan terime desi denilmektedir. Desi, gönderinin eni, boyu ve yüksekliğinin santimetre cinsinden çarpılması ve bu çarpımdan çıkan sonucun yurtiçi gönderilerde 3000’e yurtdışı gönderilerde ise 5000 sayısına bölünerek elde edilen sayı üzerinden hesaplanmaktadır.  

2. Kilitli Poşet Nedir?

Kilitli Poşet, genellikle içerisinde dosya ya da mini paket özelliğindeki eşyaların taşınabildiği ve kargo firmaları tarafından üretilen bir poşet türüdür. Firmalar tarafından üretilen bu poşetler üzerinde bulunan özel yapışkan sayesinde kapatıldığında alıcı adresinde ulaşana kadar güvenle taşınmaktadır. Bunun yanı sıra özel seri numarası ile birlikte karışma veya değiştirilme olasılığı bulunmamaktadır.

3.Sözleşmeli ya da Abone Müşteri Nedir?

Girişimcilerin kargo firması ararken genellikle rast geldiği sözleşmeli ya da abone müşteri terimi, kargoculuk sektöründe belirli firma ile taşıma koşulları arasında anlaşılan ve sözleşme imzalayan müşterilere denilmektedir. Bu sözleşmeler genellikle ticari amaçla kargo gönderimi yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

4.Proforma Fatura Nedir?

Proforma fatura, yurtdışı gönderilerde alıcı ülkenin gümrüğüne teslim edilen ve gönderi bilgilerinin yer aldığı bir belgedir. Yurtdışı gönderilerde hazırlanması gereken bu evraka oldukça özen gösterilmelidir. Proforma fatura üzerinde kargonun içerinin nelerden oluştuğu ve fiyatlandırılmasının nasıl yapıldığına ilişkin bilgiler yer almaktadır. Alıcının bulunduğu ülkenin gümrüğüne teslim edilen bu beyan belgesi asıl olarak kabul edilerek gümrük vergisi hesaplanmaktadır.

5.Konşimento Nedir?

Konşimento en kısa tanımı ile birlikte yurtdışı kargo gönderilerinde kargo firması tarafından tanzim edilen üzerinde genellikle gönderici, alıcı bilgileri ile gönderinin içeriğine dair detayların yer aldığı bir belgedir. Yurtdışına yapılan gönderilerde her kargo için bir konşimento numarası oluşturulmaktadır. Bu numaralar birbirlerinden farklıdır ve gönderi takibi bu numaralar üzerinden yapılmaktadır.

Cevap Bırakın