Express Kargoda Bilinmesi Gerekenler

Express kargo hızlı ve güvenilir gönderi teslimi ile birlikte son dönemlerin en çok tercih edilen kargo seçenekleri arasında yerini almıştır. Birçok kişi bu kargoların işleyişi fiyatlandırılması, hava kargo ile arasındaki fark ve gönderi süreleri üzerinde araştırma yapmaktadır. Sizlere bu yazımızda Express Kargo hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Express Kargo ile Hava Kargo Arasındaki Fark

Express kargo denilince ilk aklan gelen hava kargo olmaktadır. Fakat Express kargo ve Hava kargo birbirlerinden ayrı terimlerdir. Aralarındaki en bariz olan fark ise Express kargonun Hava kargodan çok daha hızlı olmasıdır. Prosedürler bakımından da aralarında farklılık içermektedir. Fakat Express kargolar hava kargoya göre daima daha hızlıdırlar.

Express Kargo Yaklaşık Kargo Gönderi Süresi

Express kargoların, hava kargolardan daha hızlı olduğunu söylemiştik. Genellikle belirli ürünlerin ihracatı için kullanılan Express kargoda sizlere Almanya, Amerika, Çin ve Avustralya gibi öne çıkan ülkelere ulaşım süresini paylaşacağız. Yaklaşık olan bu süreler Express kargo kullanarak ihracat yapmak isteyen birçok kişi içinde merak konusu olmuştur.

  • Almanya: Ortalama 1 iş gününde kargo teslimi
  • Amerika: Ortalama 2 iş gününde kargo teslimi
  • Çin: Ortalama 2 iş gününde kargo teslimi
  • Avustralya: Ortalama 3 iş gününde kargo teslimi

Express Kargoda Fiyatlar Nasıl Belirlenir?

Express kargonun çok hızlı olmasının yanı sıra bir diğer özelliği de gönderi ücretinin diğer kargo seçeneklerine nazaran daha maliyetli olmasıdır. Express kargolarda yapılan bu fiyat sınırlandırmalarında genellikle 30 kg altı ve 30 kg üstü ağırlık baz alınmaktadır. Tek konşimento olarak düzenlenen kargolarda ise sınır 300 kg’dir. Fiyatlandırmada baz alınan diğer unsurlar ise mesafe uzaklığı ve uçuş sıklığıdır. Eğer kargonuz hafifse ve uçuş  sıklığı yok ise küçük miktarlarla karşılaşırken, ağır ve uçuş sıklığı çok olan kargolarınızda daha fazla fiyatla karşılaşabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Express Kargo Firmaları

Günümüzde gerek kalitesi ile gerekse güvenilirliğiyle kargo firması ayrımı yapılmaktadır. Bu durum Express kargolarda da geçerlidir. Birçok kişi kendisini kanıtlamış ve kaliteli hizmet sunan firmaları tercih etmektedir. Sizlere en çok tercih edilen Express kargo firmalarını listeleyelim.

  • DHL
  • UPS
  • TNT
  • FEDEX

Cevap Bırakın