Yurtdışına Kargo Gönderirken Yapılan Hatalar

Yurtdışına kargo gönderimlerinde birçok kişinin bazı hatalara düştükleri ve bu hatalar sonucunda kargonun yanlış adrese gittiği ya da hasarlı olduğunu görmekteyiz. Yurtdışına kargo gönderirken yapılan hatalar bir anlık dikkat dağınıklığı sonucunda veya umursamaz ve özensiz bir şekilde kargonun hazırlanması neticesinde olabilmektedir. Sizlere bu yazımızda yurtdışına kargo gönderilirken yapılan hatalardan ve çözüm yollarından bahsedeceğiz.

1-  Yanlış Paketleme Yapmak

Hataların başında gelen yanlış paketleme yapmak pek çok alıcının canını sıktığı noktalardan bir tanesidir. Bilindiği üzere uzun mesafeli kargo taşımacılıklarında ürün birçok transfer merkezine yüklenmekte ve indirilmektedir. Bundan dolayı hasar alma derecesi yükselmektedir. Sağlam bir kutu ve uygun dolgu malzemeleri ile birlikte ürünü paketlemeniz hasar almaması açısından oldukça önemlidir.

2- Kargo Ağırlığı ve Desisini Yanlış Hesap Etmek

Kargo ağırlığı ve desisi gerek maliyet analizi yapabilmek için gerekse kargo firmalarının ürünün kabulünü yapıp yapmayacağı açısından oldukça önemlidir. Birçok kişi ağırlık ve desisini hesap etmeden ürünü kargo şirketine kadar getirmekte ve kargo şirketinin bu ürünün taşınmayacağını bildirmesi üzerine boşuna zaman kaybederek geri dönmektedir. Bundan dolayı ürününüzün ağırlığını ve desisini iyi bir şekilde hesap ederek kargo firmasına gitmeniz sizlere fayda sağlayacaktır.

3- Yanlış Adres Vermek

Yurtdışı gönderilerinde en sık yaşanan hatalardan bir tanesi de yanlış adres bildirmektir. Gerek alıcı tarafından bildirilen yanlış adres gerekse gönderici tarafından adreste atlanan en küçük nokta kargonun alıcıya ulaşmaksızın geri dönmesine neden olmaktadır. Burada yapmanız gereken şey alıcı ile iletişime geçerek adresin tam ve doğru bir şekilde net olarak göndericiye bildirilmesinin istenilmesi, göndericinin ise bildirilen bu net adresi tam anlamıyla kargo firmasına vermesidir. Ayrıca alıcının adresinin yanı sıra ulaşılabilecek bir iletişim numarasının verilmesi de adrese ulaşım için önemlidir.

4- Gümrük ve Ek Vergileri Hesaba Katmamak

Yurtdışı gönderilerinde hesap edilmeksizin kargo firmasına gidilen bazı kişiler ayrıca bir maliyetin olduğunu öğrenmektedir. Hangi ülkeye kargo gönderimi yapacaksanız burada dikkat etmeniz gereken nokta o ülkenin gümrük ve ek vergi fiyatlarını kontrol etmek olacaktır. Aksi halde farklı maliyetler ile karşılaşabilmeniz mümkündür. Bu fiyatlar ülkeler arasında farklı olmaktadır.

Cevap Bırakın