Kargo Teslim Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçoğumuz kargo teslim alırken ne kadar özenli ve titiz davranmaya çalışsak da, bazen gözden kaçırdığımız ve daha sonrasında ise sıkıntı yaşadığımız noktalar oluyor. Bu hatalara düşmemek adına kargo teslim alırken dikkat edilmesi ve yapılması gereken bazı püf noktaları bilmek bizlere fayda sağlayacaktır. Sizlere bu yazımızda kargo teslim alırken dikkat edilmesi gereken hususları paylaşacağız.

Kargo Paketinin Dışını Kontrol Edin

Kargo geldiğinde ilk yapmanız gereken kargo paketinizin dışını kontrol etmek olmalıdır. Eğer gelen paket üzerinde herhangi bir yırtılma, ezilme veya parçalanma gibi bir hasar oluşmuş ise, kargo ürününüzün teslimat fişini imzalamadan önce bunu görevliye bildirmeli ve ürünü iade etmek üzere tutanak tutma talebinde bulunmalısınız. Burada teslimat fişini imzalamadan önce kısmına özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bir çok kişi ürünü teslimat fişini imzaladıktan sonra kontrol etmektedir.

Teslimat fişini imzalamanız sizlerin gelen kargo paketini sorunsuz bir şekilde teslim aldığınıza işaret etmektedir. Bundan dolayı öncelikle ürün kontrol edilmeli daha sonrasında teslimat fişi imzalanmalıdır.

Gerektiği Durumda Paketin İçini Kontrol Etmeyi Talep Edin

Kargo paketinde bir hasar gördünüz fakat içerisindeki ürünün hasar alıp almadığını bilmiyorsanız, bu durumda kargo görevlisine ürünü açarak kontrol etme talebinizi söyleyin. Kargo görevlileri bu duruma genellikle karşı çıkıyor olsa da, aksi takdirde teslimat fişini imzalamaktan imtina edeceğinizi söyleyerek ürününüz ile ilgili kontrollerinizi yapın. Fakat yine de ürünü açıp kontrol etmeniz noktasında karşı çıkarsa teslimat fişine “Kargo görevlisi tarafından hasarlı paketin açılıp kontrol edilmesine izin verilmeyerek teslim alınmıştır.” şerhini düşerek imzalayın.

Sonradan ürünü açtınız ve ürün hasarlı çıktı ise, bu durumu kargo şubesi yetkilisine bildirin ve şerh koyduğunuzu söyleyin. Aynı zamanda satıcı firma ile irtibata geçerek de durumunuzu izah edin.

Hasar Tespit Tutanağı Oluşturmaktan Çekinmeyin

Birçok kişi hasarlı kargolar sonucu hasar tespit tutanağı oluşturmayı bilmemekte veya bu durumdan çekinmektedir. Eğer ürününüz hasarlı gelmiş ise, kargo görevlisinden rica ederek ürün hakkında hasar tespit tutanağı tanzim edilmesini ve ürünü iade edeceğinizi söyleyin. Matbu bir şekilde hazırlanmış tutanağı okuyarak imzalayabilirsiniz. Eğer boş bir tutanak ise başlığına “Hasar Tespit Tutanağı” yazın. Kargo tarihi, geliş saati, barkod numarası ve kargo üzerinde meydana gelen hasarı anlatarak ürünü almaksızın iade ettiğinizi belirtir 3-5 satırlık bir yazı yazarak kargo görevlisi ile birlikte imza altına alın.

Cevap Bırakın