Ücretsiz Kargo Neden Satışları Arttırır?

Birçoğumuz ücretsiz kargonun satışlarda bir artışa sebep olabileceğini bilmektedir. Bazı üyeler ise düşük bir ücret için kargo fiyatı ödemek yerine ücretsiz kargo kullananları eleştirmektedir. Fakat herkesin ekonomik durumu iyi olmayabilir, bundan dolayı ücretsiz kargo hizmetinden birçok müşteri yararlanmak ister ve bu bağlamda en etkili fırsatları takip eder.

Ücretsiz Kargo Satışları Nasıl Arttırıyor?

Öncelikli olarak ücretsiz kargonun satışları arttırmasındaki en önemli sebep ekonomik durum ve alım gücü olmaktadır. Bir ülkenin alım gücü ne kadar düşük olursa ekonomik durumu iyi olmayan insan sayısı da bu bağlamda artmaktadır. Bundan dolayı bu tür kampanyalara ve fırsatlara dikkat eden müşteriler, ücretsiz kargo seçeneğinden yararlanmak için birçok noktaya dikkat etmektedir.

Ücretsiz kargo seçeneğinin bir müşteride tetiklenmesi için yer alan bir diğer etken ise ürünler ile alakalı olmaktadır. Örneğin bir müşteri 475 ₺ değerinde bir ürün aldı. 500 ₺ ve üzeri alışverişlerde de kargonun ücretsiz olduğunu fark etti. Kargo ücreti ise 20 ₺. Müşteri bu konuda 25 ₺’lik bir ürünü daha sepete ekledi ve bu ürünlere toplamda 500 ₺ ödedi. Bu sayede müşteri 20 ₺ kargo ücreti ödemeyerek 20 ₺ kâr elde etmiş oldu. Diğer bir deyişle 2. ürünü 15 ₺ indirimli almış, 5 ₺ ödemiş gibi oldu. Bu da ekonomik tasarruf açısından müşterilerin ilgisini çekmektedir.

Ücretsiz kargo seçeneğinin bir diğer nedeni ise müşterilerde psikolojik bir sebebi olmasıdır. Bazı müşteriler, ücretsiz kargo seçeneğini görünce bu fırsatı değerlendirmek isterler ve hemen en uygun ürünleri alarak ücretsiz kargo fırsatından yararlanırlar. Bu da müşteriler için harika bir husus olmaktadır. Ücretsiz kargonun satışları arttırmasının bir diğer nedeni ise kullanıcıların birbirlerine bunu haber olarak duyurmasıdır. Bu sayede mağaza daha çok tanınır ve mağazanın gelirleri daha da artar. Müşterilerin bir mağazanın reklamını yapması bundan dolayı önemli bir etkendir.

Cevap Bırakın