Kargo ile İhracat Yapılır Mı?

Ülkemizde ihracat yapmak isteyen pek çok kişi navlun, liman masrafları, nakliye ve sigorta gibi birçok konuda araştırma yapmaktadır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığına ilişkin yönetmelik ve genelgelerde mikro ihracat için izlenilmesi gereken yollar belirtilmiştir. Belirlenen yönetmelikler esas alınarak kargo ile ihracat yapabilmeniz mümkündür. Fakat burada mikro ihracat terimi ön plana çıkmaktadır. Sizlere bu yazımızda Kargo ile İhracat Yapılır Mı? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Kargo ile İhracat Nasıl Yapılır?

Mikro ihracat yaparak gelir elde etmek istiyorsanız ilk olarak yayımlanan genelge ve yönetmeliklere hakim olmalısınız. 2013 yılı itibari ile PTT`ye temsil yetkisi verilmekle basit usulde ticari eşya gönderim hizmeti başlamıştır. PTT ile yurtdışı gönderimi yapmak isteyen firmalar özellikle, vergi numarası, fatura seri numarası, ihracat bilgi formu, mikro ihracat gönderi bilgi formu ve dolaylı temsil yetkisi gibi evraklara dikkat etmelidir. Bu evrakların tamamlanması ile birlikte yurtdışına ihracat yapabilirsiniz.

Mikro İhracat Alanına Girmeyen İşlemler

Kargo ile mikro ihracat yapmak isteyenlerin araştırmış olduğu konulardan bir tanesi de hangi ürünün gönderilip gönderilmeyeceği konusu olmuştur. Sizler de kargo ile mikro ihracat işlemi yapmak istiyorsunuz fakat hangi ürünlerin gönderilip gönderilemeyeceği hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, hemen sizlere bu konuda birkaç örnek verelim.

  • Tamire Giden Eşya
  • Hediye
  • Dâhilde İşleme
  • Gıda
  • İlaç
  • Kimyasal Ürünler

Yukarıda belirttiklerimizin yanı sıra izne ve denetime bağlı ürünler gibi pek çok ürün Mikro ihracat kapsamında sayılmamaktadır. Ürününüzü göndermeden önce bu hususa özellikle dikkat ederek ürününüzün gönderilebilir olup olmadığı hususuna önem göstermenizi öneririz.

Mikro İhracat İçin Yetki Verilen Firmalar

Ülkemizde e-ihracat alanında hizmet veren kargo firmalarının sayısı az olsa da, pek çok girişimci bu firmaları kullanarak yurtdışına ihracat gerçekleştirmektedir. Ön plana çıkan firmalara baktığımızda ise karşımıza DHL, FedEx, TNT, Aramex ve PTT firmaları çıkmaktadır. Sizlerde piyasa araştırması yapıp kendinize en uygun kargo firmasını belirleyerek yurt dışı ihracatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca firma prosedürlerini, fiyatlandırmasını ve hangi ürünün gönderilip gönderilmeyeceğini iyi bir şekilde analiz etmeniz sizlere fayda sağlayacaktır.

Cevap Bırakın