Kargo Fiyatlandırılması Nasıl Yapılır?

Girişimci ve yatırımcılar kadar bireysel kargo göndericileri de kargo fiyatlandırılmasının nasıl yapıldığına dair bilgi almaya çalışarak maliyeti aza indirmeyi araştırmaktadır.

Geçmiş yıllara nazaran günümüzde kargo şirketlerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Piyasada oluşan rekabetin artması ile birlikte pek çok kargo firması fiyatları en makul seviyeye çekerek çeşitli kampanyalar ile müşteri portföyünü artırmaya çalışmaktadır. Hal böyle olunca göndericiler için pek çok avantaj sunulmakta ve çeşitli fiyatlandırmalar yapılmaktadır. Peki, kargo şirketleri tarafından kargo fiyatlandırılması nasıl yapılır? Gelin, hep birlikte inceleyelim.

Fiyat Nasıl Hesaplanıyor?

Kargo şirketleri birden fazla gönderide her parça için ayrı fiyatlandırma yapmaktadır. Bu fiyatlandırmalarda hacim, ağırlık ve mesafe başta temel alınan öğelerdir.  Kargo firmaları gönderi fiyatlarını genellikle ağırlık ve desi üzerinden hesap etmekte hangisinin ölçüsü fazla ise onu dikkate alarak fiyatlandırma yapmaktadır.

*Desi; Kargo işlemlerinde hacimsel ağırlık anlamına gelmektedir. Bir kargonun en, boy, yükseklik ölçüsünün cm cinsinden birbiri ile çarpılması ve belirlenen katsayıya bölünmesi sonucunda elde edilen bir değerdir.

Kargo Fiyatlandırmasında Maliyet Nasıl Azaltılır?

Kargo fiyatlandırmasındaki maliyeti minimum seviyeye indirmek gönderici açısından oldukça ekonomik bir hareket olacaktır. Maliyeti azaltmada dikkat edeceğiniz temel nokta ürün hacmini en aza indirmek olacaktır. Eğer birkaç parça ürünü aynı kişiye gönderecekseniz ayrı ayrı paketleme yapmak yerine tek bir pakete tüm ürünleri hasar almayacak şekilde yerleştirmeniz kargo gönderi fiyatının düşmesini sağlayacaktır.

Doğru Paketleme İşlemi İle Fiyatı Minimuma İndirin

Kargo fiyatlarının yüksek çıkmasına neden olan temel hatalardan birisi de yanlış paketleme işlemi yapmaktır. Ürününüz küçük fakat paket boyutunuz büyükse haliyle kargo ücreti de artış göstermektedir. Bundan kaçınarak ürüne hasar gelmeyecek ve boyutlarına uygun bir şekilde paketleme işlemini yapmanız kargo gönderi ücretinizi daha uygun kılacaktır.

Anlaşma Yaparak Maliyeti Düşürün

Sürekli olarak kargo gönderi işlemi yapıyorsanız, kargo firmalarına gün, ay veya yıl olarak ortalama gönderi adet sayınızı söyleyerek kampanyalı sözleşmelerden faydalanma talebinizi iletebilirsiniz. Yapacağınız bu anlaşma sayesinde normal gönderi ücretinden daha cüzi bir miktar ödeyerek gönderilerinizi müşterilerinize ulaştırmış olacaksınız. Böylelikle kargo gönderi ücretinizi en minimum seviyeye çekmiş ve daha fazla kazanç sağlamış olacaksınız.

Cevap Bırakın