Alıcı Adreste Yoksa Kargo Ne Olur?

Kargo süreci alıcı ve gönderici için oldukça zor bir süreçtir. Sabırsız alıcı gönderinin biran evvel eline ulaşmasını isterken, gönderici ise, kargonun sağlam ve vaktinde alıcıya ulaşmasını istemektedir. Alıcıları tereddütte bırakan noktalardan birisi olan adreste yoksam kargom ne olacak sorusu aslında her gönderide yaşanılan temel sorunlar arasında yer almaktadır.

Alıcıların bu konuda kaygılanmasının asıl nedenlerinden birisi de son zamanlarda yaşanan dolandırıcılık olayları ile göndericiye güvenin azalmasından kaynaklanmaktadır. Fakat gönderi takip kodu ile gönderinizin gelmiş olduğunu ve varış saatinde adreste olmayacağını düşünüyorsanız izlemeniz gereken birkaç yöntem vardır. Sizlere bu yazımızda alıcı adreste bulunamadığında kargoya ne olacağı konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Kargo İhbar Notu Nedir?

Kargo İhbar Notu,gönderici tarafından alıcının adresine teslimi seçilerek verilen kargonun alıcının adreste bulunmadığında kargo verilmesinin imkânsızlığı gözetilerek kapıya ya da alıcı tarafından görünebilecek vaziyette olan alana yapıştırılan ihbar namedir. Bu ihbar notunda alıcının gönderisinin geldiği, ulaşılmadığı ve gönderinin şubeye döneceği bildirilmektedir. İhbar notu kapıya yapıştırıldıktan sonra görevli ürünü kargo şubesine teslim eder.

Telefonla Arayarak Kargoyu Şubeden Alabilir Miyim?

Eğer ürününüz dağıtıma çıkmamışsa veya önceden kargo şubesine ürününüzü adresten değil de şubeden alacağınıza dair haber verdiyseniz ürününüzü şubeden alabilmeniz mümkündür. Bunu sağlamak için kargo şirketlerinin müşteri temsilcileriyle görüşme yapabilir veya talebinizi direkt olarak fiziki şubeler aracılığı ile iletebilirsiniz.

Adreste Bulunmadığımda Kaç Gün İçerisinde Kargoyu Almalıyım?

Kargo şubeleri tarafından adreste olmayan alıcıların mağduriyet yaşamaması adına kapıya ihbar notu bırakarak ürünlerini şubelerde muhafaza ettiklerini bilmekteyiz.  Sizlerde gönderinin varış saatinde belirtmiş olduğunuz adreste bulunmuyorsanız 3 gün içerisinde gönderinizi şubeden alabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz 3 gün kargo şirketlerinin genel uygulaması birbiri arasında fark edebilmektedir. Bundan dolayı eğer adreste bulunamıyor ve gönderinizi şubeden alacaksanız kargo şirketi ile iletişime geçerek ürünün ne kadar şubede bekletildiğini öğrenmeniz sizlere fayda sağlayacaktır.

Kargom Ne Kadar Sürede Göndericiye İade Edilir?

Adreste bulunmuyor veya şubeden gönderinizi alacak durumunuz yoksa bir üst başlıkta belirttiğimiz üzere ürününüz yaklaşık olarak 3 gün şubede bekletildikten sonra alan olmadığı takdirde gönderici adresine geri iade edilecektir.

Cevap Bırakın