Kargo Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Göndericilerin oldukça merak ettiği ve araştırdığı konular arasında yer alan kargo sigortası aynı zamanda uzun mesafeli ve pahalı gönderiler için birçok kişide güven sağlamaktadır. Kargo sigortası, kargo gönderilerinde meydana gelebilecek olan kargonun hasar görmesi veya çalınması gibi durumlarda hem gönderici için hem de kargo şirketi açısından oldukça fayda sağlamaktadır. Sizlerde bu konuda araştırma yapıyorsanız yazımıza kulak verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kargo Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Kargo Sigortası Nedir?

Kargo sigortası en kısa anlamı ile kargo gönderilerinde meydana gelebilecek olan hasarda gönderi ücretinin zararının tazmin edilmesini sağlayan işlemdir. Kargo sigortaları aynı zamanda emtea sigorta ya da nakliye sigortası olarak da adlandırılmaktadır. Fakat bu adlandırmalar genel olarak kullanılsa da aralarında bir ayrım söz konusudur. Hızlı ve acele kargolar için bu terimlerin kullanılmadığı en bariz farklardan bir tanesidir.

Kargo Firmaları Sigorta Yapar Mı?

Kargo firmaları oluşan rekabet ve müşteri memnuniyeti açısından kendileri sigorta işlemini gerçekleştirmektedir.  Bu durumu ülkemizde ön plana çıkan PTT, Yurtiçi Kargo ve Aras Kargo gibi pek çok kargo firmasında görebilmeniz mümkündür. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kargo sigortalarının fiyatlandırılması ve özellikleri kargo firmaları arasında değişim göstermektedir. Bundan dolayı kargonuzu sigortalattıracaksanız bu duruma özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kargo Sigortası Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çok kişi kargo gönderilerinin biran evvel alıcıya ulaşmasını istemektedir. Uzun mesafelerde kargo birçok baskı, ezilme veya buna benzer hasara maruz kalmaktadır. Bu durumda zarar tanziminde bulunmak için sizlerde kargo firmalarından gönderinizin sigortalanmasını talep edebilirsiniz. Bu talebinizden sonra kargo şirketi tarafından sizlere belirli anlaşmalar yaptığı sigorta acenteleri ile bir form doldurmanızı isteyerek kargonuzu, maddi değerine göre sigortalı yapacaktır. Özellikle bir firma sahibiyseniz, ithalat ve ihracat ile uğraşıyorsanız kargoların sigortalanması ürünün maddi değerine göre oldukça önemli bir işlemdir.

Kargo Sigortası Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Kargo sigortası fiyatları belirlenirken genellikle ürünün nakliye türü, maddi değeri, teslim süresi ve cinsi gibi pek çok özellik değerlendirilmektedir. Tüm bu değerlendirmeler tamamlandıktan sonra sigorta firması tarafından ürününüz ile ilgili bir fiyat çıkarılmakta kabul etmeniz durumunda ise gönderiniz sigortalı hale getirilmektedir.

Cevap Bırakın