Kırılabilir Eşyalar Nasıl Kargolanır?

Girişimci ve yatırımcıların E-Ticaret sektörünü kullanmaya başlaması ile birlikte süs eşyaları başta olmak üzere birçok ürünün internet ortamından alınarak tesliminin yapıldığını görebilmekteyiz. E-ticaret sisteminde yer alan kampanyalar ve uygun fiyatlar birçok kişiyi fiziki şubelerden alışveriş yapmak yerine internet ortamına yönlendirmiştir. Fakat burada hem gönderici tarafından hem de alıcı tarafından dikkat edilmesi gereken bir nokta yer almaktadır. Alıcı ve göndericinin ortak sorusu haline gelen Kırılabilir Eşyalar Nasıl Kargolanır? Sorusu hakkında sizlere elimizden geldiğince bilgi vereceğiz.

Kargo Firmasının Ürünü Kabul Edip Etmediğinden Emin Olun

Aşırı hassas ve kırılabilir ürünleri bazen kargo firmaları zarar görmesinden dolayı kabul etmemektedir. Gönderinizin teslimatını sağlamadan önce yapacağınız ilk şey kargo firması ile bu durumu konuşmalı ve yükleme veya taşıma sırasında ürünün güvenli bir şekilde yerleştirilip zarar görmeyeceğinden emin olmalısınız. Kargo firması tarafından sizlere bir güven verilirse ürününüzün teslimatını yapabilirsiniz. Aksi halde kargo firması ürünün aşırı hassas ve kırılgan olması sebebiyle zarar görebileceğini belirterek sizleri uyaracaktır.

Gönderimi Gerçekleştirilemeyen Kırılabilir / Hassas Eşyalar Hangileri?

Kargo firmaları tarafından genellikle, cam, cam malzemeden üretilmiş eşyalar, porselen ve seramik eşyalar kırılabilir / hassas ürünlerin başında gelmektedir. Bunlara ek olarak elektronik cihazlar ve müzik aletlerini de söyleyebiliriz. Kargo firmaları bu ürünler üzerinde ve paketlemede gerekli incelemeleri yaparak gönderimi hususunda karar vermektedir.

Koruyucu Ambalaj Kullanarak Paketleme Yapın

Paketleme sırasında kırılgan ve hassas ürünlerde koruyucu ambalaj kullanmak oldukça önemlidir. Özellikle havalı naylon olarak geçen bu koruyucu ambalajlar dışarıdan gelen baskılara karşı ürününüzün zarar görmesini engelleyecektir. Bunun yanı sıra havalı naylon kullanmadan önce kağıt havlu gibi daha yumuşak maddeler ile ürününüz destekleyebilir ve tam ürün boyutunda bir paketleme yaparak ürününüzü sağlam bir şekilde alıcıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kargo Sigortası Seçeneğinden Faydalanın

Eğer ürününüz kırılgan, hassas ve maliyetli ise, kargo sigortası kullanabilirsiniz. Sağlam bir şekilde paketleme yaptıktan sonra ürününüzü kargo firmasını teslim ederken aynı zamanda sigortalattırmak istediğinizi veya ürününüze bir değer koymak istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu tür durumlarda ürün alıcıya ulaşmadan zarar görmüş ise sigorta veya değer miktarı neticesinde kargo firmaları zararın tazminini üstlenecektir. Böylelikle ürününüze zarar gelmiş olsa bile zararınız karşılanacaktır. Bu hem kendi açınızdan hem de alıcı açısından oldukça önemlidir.

Cevap Bırakın