Kargo Süreci Nasıl İşler?

Sizlere bu yazımızda bir kargonun yolculuğu hakkında bilgiler vereceğiz. Kargo süreci kimi için sancılı bir süreç olsa da, kimi için şaşırtıcı anların bir başlangıcıdır. Sanırım birçok kişi bu süreci merak etse de, ürünün eline ulaşması ile birlikte nasıl geldiğinin pek bir öneminin olmadığını düşünmektir. Fakat merakınızı yenemediniz ve araştırma yapmak istiyorsanız kargo süreci ve işleyişi hakkında yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Bir ürünün alımı veya bir gönderinin gönderilmesi ile başlayan kargo süreci pek çok adımdan geçerek gönderinin alıcıya ulaşmasını sağlamaktadır. Bu aşamalarda pek çok sorunla karşılaşılması ya da tam tersi sorunsuz bir şekilde kargonun alıcıya ulaşması mümkündür. Sorun çıkmadığı anlarda kimse kargo sürecinin nasıl işlediği hakkında araştırma yapmazken, sorun çıktığında ise birçok kişi bu sürecin nasıl işlediği ve gönderinin eline nasıl ulaşacağı hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadır. Bizde sizlere bu süreç hakkında yani bir kargonun yolculuğu hakkında kısa ve öz bilgiler paylaşacağız.

Kargo İşlemleri Nasıl İlerliyor?

Kargo işlemleri, göndericinin kargoyu şubeye teslim etmesi ile başlar. Bu teslim bir alışveriş veya diğer yöntemler ile olabilmektedir. Şubeye teslim edilen kargolar, kargo şirketi tarafından ölçüm, tartım ve içerik kontrolleri yapılarak barkodlanır. Bu işlemden sonra gönderi adrese ulaştırılmak üzere kargo aracına yüklenir. Kargolar gideceğe şehrin kargo araçlarına yüklenmeden önce transfer merkezinden birbirleri ile ayrılır. Varış şubesine ulaştığında kontrolleri yapılarak araçtan indirilir. Şube içerisinde tekrar adres ayrımları yapılarak teslim edilmek üzere kargo kuryesine zimmetlenerek dağıtıma çıkarılır.

Kuryeler gönderileri teslimat bilgilerini kontrol ederek dağıtmaya başlar. Ayrıca kuryeler el terminallerinde eksik olan bilgilerin giderilmesi ya da teslim edilemeyen kargoların bilgi aktarımını sağlamaktadır. Bu kontroller sağlandığında gönderici alıcıya teslim edilir. Aksi bir durumda teslim edilemeyen kargolar zimmetlenerek tekrar şubeye götürülür. Bu teslimat işlemleri sırasında gönderinizi şubeden almayı da tercih edebilirsiniz. Ayrıca telefon ile bilgi sağlayarak adres değişikliği talebinizi ya da adreste bulunmadığınız durumlarda gönderiyi fiziki şubeler aracılığı ile alacağınızı da iletebilirsiniz. Tüm bu aşamalar ve prosedür tamamlandıktan sonra bir kargonun yolculuğu alıcıya ulaşması ile birlikte son bulmaktadır.

Cevap Bırakın