Kargo Firmalarının Dikkat Ettiği Durumlar

Türkiye’de ve dünyada birçok kargo firması bulunmakta. Bu kargo firmalarından bazıları ürün gönderiminde birkaç etkene dikkat ederken bazıları daha fazla etkene dikkat etmekte. Örneğin bir kargo firması yalnızca ölçü ve mesafeye göre ücret alırken bazıları ek hizmetler sunar, bazıları da yakıt ücretini de kargo fiyatının üzerine ekler. Bu durum kargo firmasından kargo firmasına değişiklik gösterir. Daha az ücret alıp uygun fiyatlı kargo gönderen firmaların olduğu gibi daha fazla hizmet verip daha yüksek fiyatlı kargo firmaları da bulunmakta.

Ağırlık ve Boy

Kargo firmalarının dikkat ettiği durumlar arasında desi miktarı gelir. Bir kolinin en, boy ve yüksekliğinin yanı sıra ağırlığının da hesaplanması ile birlikte ortaya çıkan ölçüye desi denir. Desi, bir kolinin ne kadar yer kapladığı ve araca ne kadar yük olduğu için yapılan bir işlem olmakta. Bu sayede kargo aracında kapladığı yere ve ürünün ağırlığına göre ücretler belirlenir.

Mesafe

Kargo firmalarının ekstra bir ücret eklediği bir diğer yöntem ise mesafe olmakta. Bir kargo ne kadar uzağa gider ise ücrette bir o kadar artacaktır. Her firmanın aldığı ücret farklı olmakta. Bazıları kilometre başına ücret hesaplaması yaparken bazıları 100 km üzerine fiyat eklemesi yapar. Bu konu kargo firmalarının belirlediği politikalara göre değişkenlik gösterir.

Yakıt Ücreti ve Vergiler

Kargo firmalarının dikkat ettiği durumlar arasında yer alan yakıt ücreti, kargo fiyatlarını da etkilemekte. Yakıt fiyatları arttıkça kargo fiyatlarında da değişkenlik olabilir. Bundan dolayı bazı firmalar dinamik bir kargo sistemi kullanmakta. Yakıt fiyatlarındaki ciddi değişimlerde yakıt ücretinin bir kısmını kargo fiyatı üzerine eklemekte.

Bununla beraber önemli olan bir diğer konu ise vergiler. Bazı kargo firmaları vergileri ve sigortayı eklemeden kargo fiyatlarını yazmakta. Kargo alırken bu konuya dikkat etmelisiniz. Buna göre hesaplamalar yapıp veya kargo firması ile görüşüp bilgilenmelisiniz.

Ek Hizmet Ücretleri Ek hizmetler, kargo firmalarından daha fazla ve daha iyi hizmetler alabilmenizi sağlayan hizmetler bütünü. Ek ücretler ile bu hizmetlerden de yararlanmak mümkün olmakta.

Cevap Bırakın