E-Ticaret Sitesinde Kargo Ücretlerini Ayarlamak

Bir e-ticaret sitesinde kargo ücretlerini belirlerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmakta. Kargo firması ile yapılan anlaşma, kargo gönderim ücretleri, mesafe gibi çeşitli etkenler kargonun fiyatını etkilemekte. Bundan dolayı kargo gönderirken yapmanız gereken birçok adım bulunmakta. Eğer bu adımlara dikkat ederseniz e-ticaret mağazanızdan rahatlıkla kâr elde edebilir, müşterilere de en uygun fiyatla ürün gönderebilirsiniz.

Kargo Oranlarını Belirleyin

E-ticaret yazılımlarının olmazsa olmazları arasında kargo fiyatlarını ayarlama kısmı bulunmakta. Eğer her kargonun gönderim ücretleri farklı ise buna göre kargo ücretlerini belirlemelisiniz. Fakat müşterilerin olumlu görüşleri açısından her kargo fiyatının birbirine yakın veya sabit bir fiyat olması sizin için önemli bir adım olacaktır.

Kargo Fiyatlarını Ürün Ağırlığına Göre Belirleyin

Kargo fiyatını ürünün ağırlık, boy, en gibi hesaplamalarının yapılarak desi miktarına göre belirlenmesini isterseniz bu seçenekten yararlanabilirsiniz. Kullandığınız e-ticaret yazılımında böyle bir özellik yoksa mümkün ise bir eklenti yardımı ile bu sistemi kurabilirsiniz. Bu sistem sayesinde desi miktarına göre kargo ücretlerinin belirlenmesi mümkün olacak.

Mesafeye Göre Kargo Fiyatlarını Belirleyin

Kargo firmaları ile anlaşırken veya kargo firmalarını kullanırken mesafe başına ücret alındığını da bilirsiniz. Bundan dolayı eğer ki müşteri kargo ödemesi yapacak ise mesafe başına ücretler konusunda ne kadar fark olacağını müşteriye yansıtmalısınız. İster mesafe başına ister bölge başına mesafeyi ayarlamak için çeşitli yazılımlar bulunmakta.

Ücretsiz Kargo Seçeneklerini Ayarlayın

Bazı e-ticaret firmaları müşterileri için özel sürprizler düzenleyebilir. Bu sürprizlerden birisi de ücretsiz kargo seçeneği sunmaktır. Firma ister yüksek fiyatlı bir alışveriş sonunda ister özel bir kampanya gününde isterse toplam ürün miktarına göre ücretsiz kargo fırsatı sağlayabilir. Bunun gibi düzenlemeleri de e-ticaret yazılımınız üzerinde gerçekleştirerek otomasyonun sağlanması için gerekli altyapı çalışmaları yapmalısınız.

Yakıt Ücreti ve Vergiyi Unutmayın Birçok kargo firması ile anlaşmalı iseniz yakıt ücreti, sigorta, vergi ve ek hizmetleri de ücretler arasında eklemelisiniz. Bu durum kullandığınız yazılıma göre değişiklik gösterebilir fakat bu konulara da dikkat ederseniz kaliteli bir sisteme sahip olursunuz.

Cevap Bırakın