Kargo Gecikme Sebepleri Nelerdir?

Yaşanılan aksaklıklar ve bazı problemler nedeniyle kargolarda gecikme yaşanmaktadır. Birçoğumuz bu gecikmelerden muzdarip olsak da, ürünün takibini yapmak adına kargo firması ile iletişime geçmekteyiz. Genellikle yaşanılan arızadan dolayı üründe gecikme olduğu söylenmektedir. Sizlere bu yazımızda yaşanılan arızalar hakkında yani kargo gecikme sebepleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Hava Koşulları

Uçak kargolarda en sık yaşanan gecikme sebepleri arasında hava koşulları yer almaktadır. Hava durumundan kaynaklı yaşanılan bazı problemlerden dolayı kargo uçaklarına kalkış izni verilmemektedir. Bundan dolayı kargo uçağı varış güzergahına geç saatlerde ulaşmakta ve belirtilen zaman aralığında kargonun alıcıya teslimi sağlanamamaktadır.

Araç ve Ekipman Arızaları

Kargoların gecikmesinin başlıca nedenleri arasında araç ve ekipman arızalarını gösterebiliriz. Kargo firmalarının kullanmış olduğu taşıma ekipmanları ve kargo araçlarında meydana gelen arızaların ürünün belirlenen tarih ve saatte ulaşımını engellemektedir. Bu sebep kargoların gecikme sebeplerinin başında gelmektedir. Yaşanılan aksaklık nedeniyle alıcılar genellikle bilgilendirilmeseler de kargo firmalarından sorduklarında meydana gelen arıza nedeniyle cevabını almaktadırlar.

Tatiller ve Pazar Günleri

Resmi tatillerde kargo firmaları çalışıyor olsa da, yaşanılan personel eksikliği nedeniyle kargolar alıcıya zamanında ulaştırılmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ürünü almadan önce tahmini varış saatinin herhangi bir resmi tatile denk gelip gelmediğidir. Bunun yanı sıra Pazar günleri kargo firmalarının kapalı olduğu da hesaba katılarak hareket edilmelidir. Kargo gecikme sebeplerinde yaşanılan sebepler arasında tatiller ve Pazar günlerinin hesaba katılmaması en çok yaşanan problemler arasında yer almaktadır.

Teknolojik Sorunlar

Kargo gönderi kodu ile takip edilen kargolarda kodun karışması ile bazı aksaklıklar yaşanmaktadır. Sistemde meydana gelen bazı hatalar neticesinde ürünler karıştırılmakta ve nerede olduğu görülmemektedir. Bu durum kısa süreli olsa da, alıcıya ürünün zamanında teslim edilmesi konusunda bazı aksaklıklara yol açmaktadır.

Gümrük İşlemlerinde Meydana Gelen Aksaklıklar

Genellikle yurtdışına gönderilen veya yurtdışından gelen kargolarda bu durumun olduğunu görebilmekteyiz. Kargo firmalarının evraklarında ya da taşınması yasak kargonun taşıyıcı araçta görülmesi ile birlikte gümrük tarafından yapılan aramalar kargonun zamanında adrese ulaşmasını engellemektedir. Bu durumda kargoların gecikme sebepleri arasında yer almaktadır.

Cevap Bırakın