Yardımcı Kargo Uygulamaları Nelerdir?

Yardımcı kargo uygulamaları gerek alıcılar için gerekse göndericiler için oldukça faydalı uygulamalardır.  Bu tarz uygulamalar ile birlikte alıcılar ve göndericiler belirli işlemleri daha hızlı, daha kolay ve daha olanaklı bir şekilde yerine getirebilmektedir. Sizlere bu yazımızda Yardımcı Kargo Uygulamaları Nelerdir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Adresten Kargo Alımı: Alıcının talebi üzerine kargo şirketlerinin gönderileri belirtilen adresten alma işlemidir. Alıcılar bu taleplerini şubeler ve çağrı merkezleri aracılığı ile gerçekleştirebilmektedir. Bu talep üzerine kargo firmaları kuryelerine zimmetledikleri gönderileri alıcının adresine ulaştırmaktadır.

Akşam Teslimat: Yardımcı kargo uygulamalarında en çok tercih edilen ve yararlı uygulamalardan bir tanesi de akşam teslimatıdır. Gündüz evde bulunmayan birçok alıcının aklı kargolarında kalmaktadır. Kargo şirketleri sağladığı bu kolaylıkla birlikte mesai saati sonrasında gönderileri alıcılara teslim etmektedir.

Değer Konulmuş / Sigortalı: Göndericitarafından gönderilen ürünün gerçek değeri hesaplanarak kargoya verilmek istenilen gönderiler özem ambalaj ya da kapama usulü ile birlikte kargo şirketleri tarafından kabul edilmektedir. Bu tarz gönderiler kayıp, çalıntı veya hasarlı bir durumla karşılaşırsa kabul beyan edilen değer kadar tazminat ödenmektedir. Bu tarz gönderilere değer konuşmuş veya sigortalı gönderiler denilmektedir.

Kontrollü Teslim: Kontrollü teslim alıcıların içi rahat bir şekilde kargolarını almasını sağlayan temel yardımcı uygulamalar arasında yer almaktadır. Göndericinin talebine istinaden oluşturulan bu gönderi türünde alıcı kargosunu teslim esnasında kontrol edebilmektedir.

Mobil Şube: Mobil şubeler ile genellikle tatil mekânlarında veya fuarlarda karşılaşmaktayız. İnsanların belirli toplulukta yer aldığı ve merkezden uzak bu alanlarda bir kargo gönderisi oluşturması için merkeze gitmeye gerek kalmaksızın gezici nitelik taşıyan mobil şubeler yer almaktadır. Mobil şubeler, normal şubelerin yapabildiği tüm işlemleri gerçekleştirmektedir.

Ödeme Şartlı: Ödeme şartlı kargolar bir gönderici için oldukça önemlidir. Bu kargolar alıcıya teslim edilirken göndericinin belirlediği bir para karşılığında teslim edilmektedir. Ödenen bu para ise göndericiye teslim edilmektedir.

Öncelikli Kargo: Kargonun aciliyet durumuna göre verilen kargolardır. Sizlerde zamana karşı yarışıyor ve kargonuzun biran evvel alıcıya ulaşmasını istiyorsanız kargo şirketleri tarafından sunulan öncelikli kargo uygulamasını tercih edebilirsiniz.

Cevap Bırakın