Kargolarda Teknoloji Çağı

Son dönemlerde yaşanan teknolojik gelişmeler aynı zamanda lojistik ve taşımacılık ile uğraşan firmaları da etkilemiştir. Elektronik kayıt sistemi ile beraber birçok gönderinin eş zamanlı takibi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra geçmiş yıllara nazaran pek çok ürün kısa sürede alıcıya ulaştırılmakta ve kargo durumu hakkında bilgi verilmektedir. Sizlere bu yazımızda kargoları etkileyen ve lojistik sektöründe yaşanan teknolojik gelişmelerden bahsedeceğiz.

Kargo Depolarında Robot Çağı

Kargo depolarında yer alan karmaşaların ve ürün yerleşimin insan gücü ile yapılması ürünlerin zamanında tesliminde aksaklıklar yaşatmaktadır. Belirli bir yük taşıma kapasitesine sahip olan robotlar aracılığı ile yapılacak taşımanın ürünlerin daha hızlı bir şekilde yüklenmesine ve taşınmasına olanak sağlayacağı açıktır. Günümüzde bazı firmalar bunu yürüyen bantlar halinde kullansa da, hareket kabiliyeti olan robotların bu işte oldukça faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Takip Entegrasyon Sistemleri

Geçmiş yıllarda kişilerin ürünün ne zaman geleceği hakkında kargo firmasına danışmakta ya da müşteri hizmetlerini aramaktaydı. Son dönemlerde geliştirilen sistemler ile telefon uygulamaları aracılığı ile kargonun durumu, gecikme yaşanıp yaşanmayacağı bir kod ve bir tıklama ile sizlerin karşısına getirilmektedir. Ürününüzün yol durumunu canlı olarak izlemenize dahi olanak veren bu sistemler sizlerin zamanınızı öldürmek yerine bu zamanı değerlendirmeniz açısından oldukça önemli bir gelişmedir.

Drone Kargolar ile Daha Hızlı Ulaşım

Önümüzdeki yıllarda faaliyete başlaması düşünülen drone kargolar ürünlerin hızlı bir şekilde alıcıya ulaşmasını sağlayacak şekilde geliştirilmektedir. Savunma sanayinde sıkça gördüğümüz insansız hava araçları bu sefer kargoların biran evvel alıcıya ulaşması için hizmet verecek şekilde dizayn edilmiştir. Belirli kalkış ve iniş pistlerine sahip olacak olan drone kargolar, lojistik sektörün son dönemlerin en büyük teknolojik gelişmesi olarak gösterilmektedir.

Kargo Drone Maliyetleri

Çok yakın bir zamanda sevkiyata başlayacak olan drone kargolarda birçok kişi maliyeti konusunda tereddüt yaşamaktadır. Edinmiş olduğumuz bilgilerde normal kargo gönderilerinden daha cüzi miktarlarda bir fiyatın olacağı söylenen kargo drone hem gönderici, hem alıcı hem de kargo firması için oldukça avantajlı gözükmektedir. İnsan iş gücünün yanı sıra hız anlamında da oldukça güven veren drone kargolar, gelecekte uluslararası hava taşımacılığında bundan sonra kullanılan tek araç olarak gibi durmaktadır.

Cevap Bırakın