Hava Kargo Nedir?

Kargo gönderilerinde gerek yurtiçi gerekse yurtdışı hızlı kargo denilince ilk akla gelen hava kargo seçeneğidir.  Kendi arasında da birçok bölüme ayrılan hava kargo gönderileri ürünlerin sağlam, güvenilir ve hızlı bir şekilde alıcıya ulaşmasını sağlayan en önemli kargo seçenekleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde son dönemlerde oldukça çok rastlanan ve araştırılan hava kargo gönderileri konusunda hakkında edinmiş olduğumuz bilgileri sizlere aktaracağız.

Hava Kargo Gönderi Nedir?

Hava kargo, gönderilmek istenilen gönderinin veya ürünün uçaklar tarafından taşınılması ve alıcı adresine ulaştırılmasına denilmektedir.  Hava kargoculuğunda ilk uçuşlar 1931 yılında Amerika da gerçekleştirilmiştir. New York eyaletinden Kansas City’e gönderilen ürünler ile birlikte hava taşımacılığı başlamıştır. Günümüzde yurtdışı kargo seçenekleri arasında hava kargo oldukça sık tercih edilen kargo seçenekleri arasında yerini almıştır.

Hava Kargo İle Taşınan Ürünler Nelerdir?

Hava kargoculuğu ile taşınan ürünlerde bir sınırlama yoktur. Fakat bilindiği üzere taşınması yasaklı kargolar hava kargoculuğunda da kabul görmemektedir. Bundan dolayı ürününüzü göndermeden önce hava taşımacılığını tercih edeceğiniz kargo firması ile ürününüzün gönderilip gönderilmeyeceği hususunda bir ön görüşme yapmanız sizler açısından faydalı olacaktır. Ayrıca bilmenizi isteriz ki, hava taşımacılığında belirlenen oranda canlı hayvanlar ile ısı kontrollü ilaç, aşı ve medikal malzemelerin taşınması sağlanmaktadır.

Başlıca Hava Kargo Firmaları Nelerdir?

Ülkemizde de son dönemde tercih edilen hava kargo seçeneğinde ön plana çıkan bazı firmalar yer almaktadır. Son dönemlerin güzide firmaları arasında yer alan bu firmalar ile birlikte ürünlerinizi hızlı ve güvenilir bir şekilde gönderebilmeniz mümkündür. Sizlere hemen ön plana çıkan hava kargo firmalarını listeleyelim.

  • Turkish Airlines
  • Emirates
  • Air Jordan
  • Qatar Airways
  • Silkway
  • Singapur Airways
  • Lufthansa

Hava Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?

Hava kargo gönderimleri zamanını iyi bir şekilde kullanmak isteyenlerin veya gönderilerinin hızlı bir şekilde alıcıya ulaşmasını isteyenlerin tercih ettiği bir kargo türüdür. Ürününüzü yukarıda belirtmiş olduğumuz ön plana çıkan firmalar aracılığı ile prosedürleri biraz farklı olmuş olsa da, normal kargo gönderir gibi gönderebilmeniz mümkündür. Burada dikkat etmeniz gereken nokta paketleme de veya ürün ulaşımındaki prosedürler olacaktır. Her kargo firmasında bu prosedürler değişebilir, bundan dolayı bir ön görüşme yapmak fayda sağlayacaktır.

Cevap Bırakın