Ücretsiz Kargo Sunmanın Faydaları ve Zararları

E-ticaret sitesinde ücretsiz kargo sunmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Bu kampanyalar her ne kadar firmanızın yükselmesini sağlasa da bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Ücretsiz Kargonun Yararları

Ücretsiz kargo seçeneği sunmak, müşteri kitlesini arttıracak ve daha fazla gelir elde etmenizi sağlayacak bir adımdır. Bilindiği üzere müşteriler bir ürün alırken kargo ücretlerinin yüksek olduğunu gördüğünde ürünü almaktan vazgeçebilir. Bu da ürün alımını etkileyen bir unsur olmaktadır.

Eğer ki müşterilerin yaptığı alışverişler belli bir fiyattan sonra ücretsiz kargo seçeneği ile destekleniyor ise bu size kâr sağlarken bir yandan da müşterilerin ilgisini çekmesini sağlayan bir yöntem olacaktır. Özellikle kargo fiyatlarından kurtulmak isteyen birçok müşteri daha fazla ürün alarak firmanızın gelirlerinin artmasında önemli bir rol oynayacaktır.

Ücretsiz kargonun sağladığı bir diğer avantaj ise bir müşterinin o firmaya daha fazla gelmesidir. Çünkü müşteri, bu firmada ücretsiz kargo seçeneğini gördükçe o firmadan daha fazla alışveriş yapacak, eksikliklerini bu site üzerinden görecek. Bu da müşteri kitlesinin daha güçlü ve daha aktif kalmasını sağlayan etkili faktörlerden birisi olmaktadır.

Ücretsiz Kargonun Zararları

Ücretsiz kargonun yararları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Bunlardan ilki kargo maliyetleridir. Eğer ki ücretsiz kargo seçeneğini bir günlüğüne tüm ürünler için sunduysanız bu daha da büyük bir dezavantaj olacaktır. Çünkü ücretsiz kargo seçeneği, kargo maliyetlerini sizin karşılayacağınız anlamına gelir. Bu da masrafların artmasına yol açar. Eğer ki yüksek fiyatlı ürünlerde ücretsiz kargo seçeneği bulunuyor ise bu konuda daha az endişelenebilirsiniz. Çünkü zaten ürün fiyatları ile bu farkı kapatıyor olmalısınız. Sakin bir e-ticaret firmanızın olduğunu düşünelim. Yeterince gelir elde ettiniz ve artık müşteriler için büyük bir kampanya düzenlemek istiyorsunuz. Eğer ki günlük ücretsiz kargo kampanyası başlattıysanız ve o gün büyük bir müşteri patlaması yaşandıysa bu olağan dışı durum kâr zarar tablosunda ciddi bir dalgalanmaya yol açabilir. Bundan dolayı yapılması gereken o günün ücretsiz kargo limitinin belirlenmesidir. Bu da firmanın zarar etmemesini sağlayacak.

Cevap Bırakın