Express Kargo Nedir?

Express Kargo Nedir?

Havacılık sektörünün gelişmesi ile birlikte pek çok kişi hızlı ve güvenilir olan bu taşıtları kullanmaya başlamıştır. Çağın gerekliliği haline gelen hava taşımacılığı sadece yolcu taşımakla kalmayıp gönderilerinde alıcıya ulaşmasına imkan vermektedir. En çok tercih edilen Express kargo da havalık kargo türünün başlıca gelen seçeneği arasında yer almaktadır. Sizlere bu yazımızda Express kargo nedir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışcağız.

Express Kargo Nedir?

Express kargo, hava taşımacılığı kargo türleri arasında yer almaktadır. Aralarındaki esas fark ise Express kargonun kapıdan kapıya teslimat şeklinde olmasıdır. Bundan dolayı yurtdışı kargo gönderilerinde genellikle Express kargo tercih edilmektedir. Normal kargolara göre fiyatında biraz farklılık olsa da, hızlı ve güvenilir kargo seçenekleri arasında yer almayı başarmıştır.

Express Kargo Hizmet Veren Global Şirketler

Hava yolu taşımacılığının gelişmesi ile birlikte aynı zamanda Kargolama faaliyetleri de doğru orantıda gelişmiştir. Günümüzde küresel olarak hizmet veren, gönderileri hızlı ve güvenilir şekilde adresine ulaştıran firmalar yer almaktadır. Son dönemlerde bu firmalar ülkemizde de şube açarak müşteri portföyünü geliştirmiştir. Sizlere hemen küresel anlamda hizmet veren ve ön plana çıkan global Express kargo firmalarını listeleyelim.

  • DHL
  • TNT
  • UPS
  • FedEx

Express Kargo Hangi Ürünlerde Kullanılır?

Express kargo daha çok ağırlık ve boyut olarak daha küçük gönderilerin teslimatında kullanılmaktadır. Yazımızda belirttiğimiz üzere Express kargolar kapıdan kapıya teslimat ile gerçekleşmektedir. Bunun sağlanması için firmalar genellikle ağırlığı bulunmayan ve desisi küçük ürünleri tercih etmektedir. Uçak kargodan en büyük farkının da zaman açısından daha avantajlı olmasıdır. Bundan dolayı göndereceğiniz ürünün Express kargoya dahil edilip edilmeyeceği hususunda kargo firmaları ile bir ön görüşme yapmanız ve buna göre hareket etmeniz sizlere büyük fayda sağlayacaktır.

Express Kargo Sınırları Nelerdir?

Express kargodaki sınırlamanın temeli ağırlığa ve boyuta dayanmaktadır. Genel olarak firmalara baktığımızda 0.5 kilogram ile 30 kilogram arasındaki gönderiler ile boyutları 180 cm ile 270 cm arasında değişen kargoların teslimatını sağlamaktadırlar. Fakat bu kargo ağırlıkları ve boyutları gönderilen kargo uçağının taşıma ve alan kapasitesine göre değişiklik göstermektedir.

Cevap Bırakın