Uçak Kargo Taşımacılığı ve Konteyner Tipleri

Avrupa ülkelerinde bir hayli kullanılan uçak kargo taşımacılığı, son dönemlerde ülkemizde de sıkça tercih edilen kargo seçenekleri arasında yer almaktadır. Belirli Konteyner tiplerine sahip olan ve belirli koruma yöntemleri ile paketlenen ürünün hızlı bir şekilde alıcıya ulaşmasını temel alan uçak kargo taşımacılığı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda uçak kargo taşımacılığı ve kullanılan Konteyner tipleri hakkında bilgi vereceğiz.

Uçak Kargo Taşımacılığı Nedir?

Uçak kargo taşımacılığı genellikle yurtdışına gönderilen ürünlerin hızlı bir şekilde ulaşılması için kullanılan bir kargo gönderi türüdür. Normal kargolardan farklı olarak daha güvenilir ve hızlı olsa da, maliyeti açısından biraz pahalıdırlar. Fakat bu kargo seçeneğini yurtiçi yapacağınız kargo ile karşılaştırdığımızda, yurtiçi gönderiniz 3 gün içerisinde ulaşacakken, uçak kargo ile yurtdışı günleriniz aynı gün veya 1 gün içerisinde yurtdışına ulaşmaktadır. Ayrıca normal kargolara göre kayıp ve çalıntı riski daha azdır.

Uçak Kargo da Neden Konteyner Kullanılır?

Uçak kargolarda Konteyner kullanılmasının asıl nedeni yüklenme işleminin daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Gönderilerinin tümü teslim tarihi bitiminden sonra gideceği yer baz alınarak belirli Konteyner arasında pay edilmektedir. Bu konteynerler gerek uçağa yüklenirken gerekse uçaktan indirilirken belirli araçlar ile daha kolay ve hızlı bir şekilde indirilmektedir. Daha sonra Konteyner içerisinden çıkarılarak dağıtımı yapılmaktadır.

Uçak Kargo Konteyner Tipleri Nelerdir?

Uçak Kargo Konteyner tipleri alt ambar ve üst ambar şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Uçak boyutu ve taşıma kapasitesine göre oluşturulan bu konteynerlar 10 feet’lik konteynerlardır. Kargo uçaklarında genellikle Boing tipi kargo uçaklarının kullanıldıklarını söyleyelim. Konteyner tiplerinin ise  LD – 3 ve DC -10 tipi olarak adlandırılan konteynerlar olduğunu ekleyelim.

Uçak Kargo Pahalı Mı?

Uçak kargolar normal gönderilere göre daha maliyetlidir. Fakat gönderi hızı ve güvenilirliği açısından da diğer firmalara göre daha iyidir. Gönderinizi oluşturduktan sonra uçak kargo firmalarından fiyat alarak kendinize göre bir analiz yapabilirsiniz. Yurtdışı gönderilerinde fiyat farkı kadar uçak gönderilerinde de bir fark söz konusudur. Bu yüzden dolayı maliyeti düşük kargo firması ile anlaşmanız mali açıdan sizleri zora sokmayacaktır.

Cevap Bırakın