Hava Kargonun Yeni Üssü İstanbul Havalimanı

Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’na taşınması ile birlikte Türkiye’nin kargo taşımacılığında bölgesel bir güç haline geleceği düşünülmektedir. Birçok haber kaynağına göre Türkiye’nin, hava kargoculuğu başta olmak üzere lojistik dağıtım ağında bölgesel bir güç olacağı söylenmektedir. Asya kıtasını ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan güzide ilimizde yapılan büyük kapasiteli havalimanı, aynı zamanda dünyanın lojistik bir üssü olarak da gösterilmektedir. Bizlerde bu konu hakkındaki araştırmalarımızı tamamlayarak merak edilenleri araştırdık. Sizlere bu yazımızda İstanbul havalimanı ve kargo taşımacılığı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Türkiye ve Hava Kargo Taşımacılığı

Yapılan araştırmalarda ülkemizde 2018 yılında hava kargo taşımacılığı kullanılarak 2 milyon 527 bin ürünün gönderiminin yapıldığı ortaya koyulmuştur. E- Ticaret sisteminin de etkisini gösterdiği kargoculuk faaliyetinde bu rakam gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde 2013 yılı itibari ile 13 hava kargo yolu şirketi hizmet sunmaktadır. Bunların arasında Türk Hava Yolları hem kargo taşımacılığı hem de yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Bu rakamlarda günümüze baktığımız oldukça artış göstermiş ve yeni havalimanı ile birlikte oldukça farklı bir noktaya gelmiştir.

Yeni Havalimanı Lojistik Bir Üs Mü Olacak?

Dünyaca ünlü lojistik şirketlerinin yer almaya çalıştığı yeni İstanbul Havalimanı gerek kapasitesi gerekse konumu itibari ile dünyanın yeni lojistik üssü olarak adlandırılmaktadır. Lojistik sektörünün devleri olarak tabir edilen UPS, DHL, FedEx gibi lojistik şirketleri yerlerini almak üzere yeni havalimanına başvurularını gerçekleştirmişlerdir. Bu bile bizlere hava kargo taşımacılığında ülkemiz adına ne denli önemli bir adımın atıldığını göstermektedir. Bu önemli gelişme ekonomik anlamda ülkemizi güçlendireceği gibi aynı zamanda taşımacılık ve lojistik sektöründe de ülkemizi öncü kılacaktır.

İstanbul Havalimanı Uçak Kapasitesi Ne Kadar?

Atatürk Havalimanı’nda 250 bin metre kareye yayılmış alanda 9 kargo uçağı park kapasitesi mevcutken, yeni havalimanında bu alan 1.4 milyon metrekarelik toplam 29 uçak park kapasitesine sahiptir. Yeni havalimanının tüm etaplarının tamamlanmasına müteakip 5.5 milyon tonluk hava kargo taşımacılığı kapasitesine sahip olacağı söylenmektedir.  Bu kapasitenin dünyada sayılı ülkelerde mevcut olduğunu ve konumu itibari ile Asya kıtasına ve Avrupa kıtasına akışın sağlanacağı kargoların ülkemiz üzerinden geçeceğini göz önünde bulundurduğumuzda hava kargoculuğu anlamında büyük bir gelişmenin yaşanılacağı ön görülmektedir.

Cevap Bırakın