Kargo Hırsızlığı Nasıl Önlenir?

Kargo hırsızlığı son dönemlerde gerek anında teslimat gerekse hızlı kargo yöntemlerinde oldukça çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir.  Hırsızlık vakaları kargo taşımacılığı sırasında oldukça az vakalar arasında yer alsa da birçok kişiyi kaygıya düşürmektedir. Her sektörde yaşanılan hırsızlık sorunlarının belirli çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda Kargo Hırsızlığı Nasıl Önlenir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışıyoruz.

Hırsızlık Kargo Taşımacılığında Çok Oluyor Mu?

Ülkemizde kargo taşımacılığında hırsızlık çok az görülüyor olsa da, özellikle Amerika da bu rakam oldukça fazladır. Bu konuda en sorunlu eyalet ise California’dır. Analiz ederek bu rakamlara baktığımızda California eyaletinde yılda yaklaşık olarak 160 adet kargo hırsızlığı yaşanmaktadır. Ülkemizde de son dönemlerde çok olmasa da vakaların arttığını söyleyebiliriz.

Kargo Çalınması Nasıl Önlenir?

Kargo çalınmasında en sık yaşanılan problemlerden bir tanesi kurye tarafından kargo paketinin kapıda bırakılmasından kaynaklanmaktadır. Adreste bulunmadığınız bir esnada kapıya bırakılan bir kargo çalınmaya müsait bir ortam oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra kargonuzun çalınmasına neden olan başkaca nedenlerde yer almaktadır. Bu sorunların ortadan kaldırılması için almanız gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Hemen bu önlemleri sizlere listeleyelim.

  • Kargo Firması Seçiminde Dikkat Edin
  • Güvenli Paketlemeyi Unutmayın
  • Kargo Sigortası Yaptırın
  • Kargonuzun Kapıda Bırakılmasına İzin Vermeyin

Kargo Takibini Sürdürün

Yapılan kargo gönderilerinde hırsızlık olayının en aza indirilmesini istiyorsanız kargo şirketi tarafından verilen kargo kodu ile gönderinizi iyi bir şekilde takip etmelisiniz. Hatta şube size yakınsa ürününüzü şube üzerinden almayı talep edebilirsiniz. Bu sizlerin riski en aza indirmenizi sağlayacak temel yöntemler arasında yer almaktadır.

Şikâyet Hakkınızı Kullanmaktan Çekinmeyin

Günümüzde birçok kişi yaşanılan hırsızlık olayları nedeniyle şikâyet hakkını kullanmamakta ve gönderilerinin takibinden vazgeçmektedir. Eğer sizlerinde başına böyle bir olay gelmiş ise kesinlikle şikâyet hakkınızı kullanarak kargonuzun peşine düşün. Takip sistemi sayesinde yaşanılan hırsızlık olayları en kısa sürede sonuçlandırılmaktadır.

Aynı Gün Kargo Çalınması Sorunu

Kargo hırsızlıklarının en çok yaşandığı kargo gönderi tipi aynı gün teslimi sağlanan kargolardır. Bundan dolayı özellikle aynı gün teslimat kargolarınızda elinizden geldiğince özenli bir takip sürdürün. Bu durum sizlerin hırsızlık olayı riskini en aza indirecektir.

Cevap Bırakın